8 października 2017

[Wydarzenie] One Piece 20th x KYOTO: Słomiany dziennik podróży po Kioto ~Inny Kraj Wano~

One Piece 20th x KYOTO:
Słomiany dziennik podróży po Kioto ~Inny Kraj Wano~
7 września odbyła się konferencja prasowa, zatytułowana One Piece 20th x KYOTO: Słomiany dziennik podróży po Kioto ~Inny Kraj Wano~. Tematem konferencji było wydarzenie z okazji 20-lecia serii One Piece we współpracy z Urzędem Miasta Kioto. Oprócz szczegółowych informacji o wydarzeniu, które zostało nazwane "doświadczeniem" w pełni wspieranym przez miasto Kioto, ujawniono również główną wystawę, która została stworzona przez Pana Odę.

Konferencja odbyła się w ratuszu miasta Kioto, a wzięli w niej udział redaktor naczelny magazynu Weekly Shonen Jump - Nakano Hiroyuki, edytor medialny One Piece - Sugita Suguru, oraz burmistrz Kioto - Kanagawa Daisaku.

Przez 16 dni, od 7 do 22 października, turyści mogli przyłączyć się do misji, aby odnaleźć słomkowych piratów, którzy poukrywali się w słynnych miejscach w całym mieście. Podczas szukania nadarzyła się wspaniała okazja, aby poznać bogatą historię oraz kulturę Kioto. Jeśli uzbierało się pieczątki postaci z wiadomościami w każdym punkcie kontrolnym, można było otrzymać specjalną pamiątkę.

Weekly Shonen Jump: One Piece Volume 794
W 45, tegorocznym wydaniu magazynu Weekly Shonen Jump z 7 października został wydrukowany dodatek, zatytułowany One Piece Volume 794. Czemu akurat 794? Prawdopodobnie dlatego, że w 794 roku Kioto oficjalnie stało się stolicą Japonii. W środku małego dodatku znajduje się między innymi mapka, miejsce na pieczątki, projekty nowych postaci, wiadomość od Pana Ody oraz inne rzeczy związane bezpośrednio z wystawą i atrakcjami.

Luffy: Stacja Kioto
Na stacji w Kioto postawiono dużą figurę Luffy'ego oraz wielką okładkę tomu 794. Na odwrocie gigantycznej okładki była mapa słomkowego szlaku po dawnej stolicy Japonii. Znajdował się tam też stojak z planszami na pieczątki.
 

Ponadto w części północnej stacji znajdował się komplet pieczątek z udziałem Fałszywych Słomkowych Kapeluszy. Jedno miejsce zostaje puste, ponieważ nie było fałszywego Brooka i trzeba zastąpić go tym "prawdziwym".

One pieceową atrakcją w tym punkcie były również schody, na których od 19 do 22 była puszczana co 20 minut krótka animacja. Animacja ta pełniła funkcję wprowadzenia do wspaniałej przygody po Kioto.

Zoro: Świątynia Mibu
Jednym z przystanków wycieczki ze Słomkowymi była buddyjka świątynia Mibu, która niegdyś pełniła rolę siedziby Shinsengumi, specjalnego oddziału policji działającego w Kioto w ostatnim okresie szogunatu Tokugawa. One pieceową atrakcją związaną z Zoro było duże, drewniane haori (zwane ema) z wiadomością Zostanę najsilniejszym szermierzem na świecie!. Fani mogli kupić miniaturkową emę inspirowaną postacią słomkowego szermierza (ilość ograniczona) i napisać na niej swoje życzenie.

Nami: główna stacja metra Tozai w Kioto
Na ścianach stacji zostały porozwieszane różne plakaty z One Piece. Większość z nich zawierały informacje o tym, jak zachować się na stacji, czyli trzymać się poręczy na ruchomych schodach, nie palić papierosów, nie chodzić ze wzrokiem wlepionym w smartfona, a jedno z nich nawet głosiło, żeby nie siedzieć w szerokim rozkroku i przedstawiało trzech Admirałów. Oprócz plakatów informacyjnych były również i fałszywe reklamy, które promowały markę odzieżową Pappug'a Crimin, pomarańcze Nojiko, restaurację Baratie, takoyaki Hachiego czy gorące źródła na wyspie Ukkari Onsen.
Na plakacie przedstawiającym Lucchiego i Hattoriego została ukryta wiadomość, napisana za pomocą kodu morse'a, brzmiąca: CP9 czeka na Ciebie.

 Usopp: Międzynarodowe Muzeum Mangi w Kioto
W środku muzeum znajdował się duży obszar ścienny, na którym zostały przedstawione dzieje Legenarnego Usoppa. Były to po prostu słynne panele z mangi One Piece, odświeżone tak, aby ukazywać Usoppa, a nie Luffy'ego, jako głównego protagonistę. Na ścianie znajdowała się również wiadomość od seiyuu załogowego strzelca - Yamaguchiego Kappeia.
 
 

Sanji: Nikenchaya w Gion
Do dzielnicy gejsz zapraszał Sanji, gdzie w nikenchayi przy świątyni Yasaka można było kupić tradycyjny zielony napój herbaciany z lodami kasztanowymi, który został nazwany Sanji au lait. Sam dom herbaciany został ozdobiony różnymi transparentami powiązanymi ze słomkowym kucharzem. Na transparencie widniejącym w wejściu Sanji z uwielbieniem wita panie wchodzące do sklepu oraz lekko szydzi z panów słowami: Faceci, czy kim tam jesteście, witajcie w gównianym sklepie.

Chopper: Tradycyjne Wyroby Cukiernicze Shogoin Yatabashi
Na fanów w tym punkcie za gablotką czekała scena zakwitnięcia kwiatów wiśni na wyspie Drum w formie słodkości zwanych nikiniki. Oprócz tego fani mogli zaopatrzyć się w chopperowe, tradycyjne słodkości zwane yatsuhashi.

Robin i Franky: Zamek Nijo
W tym punkcie za przewodnictwem Robin i Franky'ego można było zwiedzić zamek Nijo. Było to możliwe dzięki technologii AR (rzeczywistości rozszerzonej). Wycieczka po tym miejscu trwała około 20 minut i można było poruszać się w grupach od 4 do 6 osobowych. W zamku Nijo znajduje się, między innymi, sławna słowicza podłoga. Zamek był oficjalną rezydencją szogunów z rodu Tokugawa.

Brook: Świątynia Kurumazaki
W tym miejscu one pieceowi fani mogli zaopatrzyć się w amulety ochronne z postacią Brooka. Świątynia ta przyciąga do siebie przede wszystkim artystów, ponieważ jej celem jest pomaganie ludziom związanym z rozrywką. W pobliżu znajduje się również duże studio filmowe. Na terenie Kurumazaki znajdują się tamagaki, ogrodzenie, na którym wypisani są artyści, którzy odwiedzili świątynię.

Baza Marynarki: Ratusz miasta Kioto
Do ratuszu przychodzili uczestnicy, którzy uzbierali już wszystkie pieczątki i zwiedzili razem ze Słomkowymi niektóre miejsca w Kioto. Motywem wykorzystanym w tym punkcie była Marynarka Wojenna. Wśród zdobytych nagród znalazły się listy gończe załogi o rozmiarze A4 (te najnowsze), karty z kodem QR na odwrocie, dzięki któremu można było odczytać wiadomość od Pana Ody z gratulacjami oraz banknot o wartości 10,000 berry. Całość umieszczano w białej kopercie z symbolem Marynarki.

Mugiwara Store: Kioto Daimaru
W domu towarowym Kioto Daimaru od 11 do 16 października otwarty był sklep Mugiwara Store, sprzedający towary z One Piece. W sklepie znajdowało się dużo figur bohaterów realnych rozmiarów, plakaty promujące 47 japońskich prefektur oraz tablica, na której zaznaczono w jakich krajach wydawana jest ta arcypopularna manga o piratach. Nie zabrakło wśród nich również i Polski.
One Piece Art Nue:
Demoniczna Bestia, Księżniczka i Przysięga Kwiatów
W czasie trwania wydarzenia, w Daikaku-ji, świątyni buddyjskiej Shigon w Ukyo-ku zbudowanej w 876 roku, odbyła się wystawa, zatytułowana One Piece Art Nue - Demoniczna Bestia, Księżniczka i Przysięga Kwiatów. Wystawa miała miejsce w budynkach świątynnych, w ich łączeniach, a nawet w skalnym ogrodzie. Arty zostały przedstawione w formie wielkich składanych parawanów na różnego rodzaju płótnach, wiszących zwojach czy flagach. Pokazane zostały dzieła we współpracy między mangą One Piece, a tradycyjną sztuką japońską. W ogrodzie świątyni było można podziwiać największy w historii obraz, wykonany z piasku, żwiru i kamieni. Autorem rysunków jest oczywiście Pan Oda. Każdy element wystawy był ponumerowany, aby lepiej można było śledzić historię, która jest niekanoniczną przygodą Słomkowych w kraju Wano.

Obraz wykonany z 30 ton kamienia przedstawia Luffy'ego, który uderza Nue w twarz.

Zarys fabuły:
Słomkowi docierają do miasta zwanego Yō w kraju Wano. Zwiedzają wspaniałą miejscowość. Podczas ceremonii ślubnej księżniczki Kiku oraz księcia Larka, legendarny potwór Nue atakuje pokojowe miasto i uprowadza księżniczkę. Słomkowi oraz książę Lark decydują się ocalić ją przed Nue, który zamieszkuje górską świątynię. 

Projekty postaci:
Księżniczka Kiku - córka daimyo Hitaki. Dobra i piękna księżniczka, mieszkająca w jednym z miast kraju Wano zwanym Yō.
Imię księżniczki oznacza kwiat chryzantemy. Chryzantema w Japonii jest używana jako herb cesarza Japonii.

Książę Lark - książę sąsiadującego kraju, który poślubił księżniczkę Kiku i zajął miejsce jej ojca w rządzeniu jego dobrami.

Hitaki - ojciec Kiku i daimyo o dobrym sercu, kochany przez swój lud. Pewnego dnia stał się celem zabójcy...

Toratsugu - człowiek podejrzany o zabójstwo Hitaki i więzień. Został skazany na śmierć, ale uciekł i się ukrył. Wiadomo, że to on będzie użytkownikiem owocu typu Zoan, pozwalającego zamienić się w japońskiego demona yokai Nue.

Nue to legendarne stworzenie z japońskiego folkloru (yokai). Według różnych przekazów, Nue ma głowę małpy, ciało jenota, nogi tygrysa i węża jako ogon. Według legend, może przemieniać się w czarną chmurę i latać. Ze względu na swój wygląd jest czasami nazywany japońską chimerą. Nue mają być zwiastunami nieszczęść i chorób.

Początek historii:
To miasto kraju Wano.

Na plaży oddalonej od jego centrum,
na brzeg został wyrzucony diabelski owoc.
Tu początek ma ta historia.

Plaża w tę księżycową noc,
przywiodła jednego z uciekinierów.

Łapiąc oddech,
kontynuował wędrówkę.

Imię mężczyzny brzmiało Tora Tsugu.

Grzesznik, cierpiący z głodu i pragnienia,
znalazł owoc, toczący się po piaszczystej plaży.
Szczęście w nim wezbrało!
Skosztował...

Przekleństwo owocu
zmieniło wygląd grzesznika.

Kończyny tygrysa.
Twarz małpy.
Ciało jenota.
Ogon węża.

Mężczyzna przeobraził się w wielkiego yokai nue,
a niebo przykryły czarne chmury.

Opis i galeria:
Historia zaczyna się od mężczyzny o imieniu Toratsugu, który na skraju wyczerpania wędruje przez plażę i znajduje owoc na piasku. Głodny, zjada go, nie zdając sobie sprawy, że to Diabelski Owoc. Zostaje przeklęty i przemienia się w Nue - stworzenie z japońskiej mitologii, które ma głowę małpy, ciało jenota, nogi tygrysa i ogon węża.
Następnego dnia do stolicy przybywają piraci Słomkowego Kapelusza. Mają ciekawe interakcje z mieszkańcami miasta Yō. Nami przymierza kimona, Chopper próbuje lokalnych słodyczy, Brook gra na instrumencie przypominającym shamisen, Sanji spoufala się z paniami, Usopp uczy się o ukiyo-e, Robin szuka informacji, Franky robi swoją superową pozę, Luffy głupcuje, a Zoro, jak to Zoro, po prostu się gubi.
Podczas, gdy Słomkowi dobrze bawią się w porcie, córka Daimyo, księżniczka Kiku, świętuje swoje zamążpójście, pomimo iż niedawno zmarł jej ojciec. Poślubia księcia Larka, który przybył z sąsiedniego kraju i ma zostać nowym panem feudalnym. Ceremonię przerywa Nue, atakując rezydencję. Książę Lark staje z nim twarzą w twarz, ale nie jest w stanie go pokonać. Ogromne stworzenie porywa księżniczkę i ucieka.
Książę Lark spotyka się ze Słomkowymi, prosząc ich, aby pomogli uratować mu stolicę. Luffy jest podekscytowany postacią Nue i mówi, że chce zrobić z niego swoje zwierzątko domowe, tym samym zgadzając się pomóc. Nami jest podekscytowana obiecanymi nagrodami. Wszyscy razem udają się do górskiej świątyni, aby stawić czoła bestii.
W górskiej świątyni Luffy odkrywa, że rzekomy "potwór" zachowuje się jak człowiek, a nawet płacze. Po wprowadzeniu krótkiego ataku przez Słomkowego, Lark przebija Nue strzałą, powodując, że stworzenie wpada do wąwozu. Luffy i jego załoga wycofują się, ale później znajdują człowieka w miejscu, do którego wpadł pokonany stwór. Luffy zdaje sobie sprawę kim tak naprawdę jest przerażający Nue, a Chopper udziela mu pomocy medycznej.
Toratsugu tłumaczy swoje zachowanie. Był on florystą i nauczycielem aranżacji kwiatowych na dworze Daimyo Hitaki, a także przyjacielem księżniczki Kiku z dzieciństwa. On i księżniczka dobrze się dogadywali i stopniowo między nimi zaczęło kiełkować uczucie. Wyznali sobie nawzajem miłość i zaręczyli się wśród kwiatów. Kilka dni później książę Lark zamordował Daimyo, a Toratsugu był świadkiem tego czynu. Lark uwięził florystę, obwiniając go o morderstwo. Książę był pierwszy w kolejce, aby stać się kolejnym Daimyo i rządzić stolicą. W noc przed swoją publiczną egzekucją, Toratsugu uciekł z więzienia i to właśnie wtedy znalazł na plaży Diabelski Owoc.
Słomkowych poruszyła opowieść Toratsugu i postanawiają z nim współpracować, aby pokonać Larka. Pomimo ran, Toratsugu zamienia się w Nue, a załoga go dosiada, aby stawić czoła złemu księciu, który zabarykadował się w świątyni. Księżniczka Kiku desperacko próbuje go przekonać, że jej przyjaciel jest niewinny. Książe Lark mówi, że na pewno pojmie Toratsugu i go wyeliminuje. Wyznaje księżniczce, że to on jest prawdziwym zabójcą jej ojca i mówi, że jej nie potrzebuje, po czym wypycha ją z balkonu, zapewniając, że za to też zostanie obwiniony Toratsugu. Z nieba zstępują długie ręce i ratują Kiku w ostatniej chwili.
W kulminacyjnym momencie, Luffy uderza pięścią w twarz księcia Larka, kończąc walkę. (Ostateczny cios był zrobiony w formie ilustrowanej strony. To był jedyny eksponat, któremu nie wolno było robić żadnych zdjęć.)
Opowieść kończy się bankietem, po którym Słomkowi wyruszają w dalszą podróż. Chopper jest szczęśliwy, że Toratsugu i Kiku będą żyli długo i szczęśliwie, Nami żartuje, że szkoda, że nie otrzymali żadnej nagrody, a Luffy śmieje się z żalem, że nie był w stanie wytresować Nue na swojego zwierzaka.

W trakcie wystawy można było natknąć się na obraz z Pandamanem.

Filmiki promujące:


Zdjęcia ekipy edytorskiej:

Podsumowanie
One Piece 20th x KYOTO: Słomiany dziennik podróży po Kioto ~Inny Kraj Wano~
Czas trwania: 7 październik 2017 - 22 październik 2017.
Miejsce: miasto Kioto.

One Piece Art Nue - Demoniczna Bestia, Księżniczka i Przysięga Kwiatów
Czas trwania: 7 październik 2017 - 22 październik 2017.
Miejsce: świątynia Daikaku-ji.
Godziny: 9:00-17:00 (recepcja czynna do godziny 16:00).
Cena: dorośli - 500 jenów, dzieci - 300 jenów.

Koniec atrakcji został jednak przesunięty na 20 października, z powodu tajfunu Roke, który nawiedził Japonię. Organizatorzy woleli nie narażać bezpieczeństwa turystów.

Parę dni po zakończeniu wydarzenia, przed ratuszem miasta Kioto, pojawiła się wystawka z podziękowaniami dla osób, które wzięły udział w atrakcjach.

1 komentarz:

  1. Nice, make sure to also visit Mugiwara Store Online - http://mugiwarastore.net

    OdpowiedzUsuń